I. Agroökológiai Napok - Kecskemét

Agroökológiai Napok címmel 2024-ben országos programsorozatot indítottunk. Ennek az első állomása 2024.11.23-24-én Kecskeméten valósult meg.

Programunk célja volt:

  • hogy olyan emberek találkozzanak, akik (vállalkozásuk, cégük) az agroökológia elvei mentén dolgoznak, vagy ezzel szívesen megismerkednének
  • megvitassuk a sikeres hálózatosodás feltételeit, előnyeit és lehetőségeit
  • ismerjük meg azok tevékenységét, akik már eredményeikkel tudnak irányt mutatni, tudást megosztani
  • további partnerségi kapcsolatok jöjjenek létre

 

Az esemény első napján az Egyesület, az Agroökológia Hálózat és a meghívottak részvételével közös jövőtervezést tartottunk, majd másnap a nagyközönség számára mutatkoztak be a témához kapcsolódó projektek.

A november 24-i előadások rövid összefoglalója az alábbiakban olvasható.

A 2024-es rendezvényt Kecskemét Város Önkormányzata támogatta.

Az I. Agroökológiai Napok előadói és témái

Réthy Katalin Agroökológiai szakember, gazdálkodó

Árutermelés, közösség és kutatás egy kisgazdaságban

Szezon Kert néven Pátyon működteti kisgazdaságát, ahol egy fiatal női csapattal zöldségeket, fűszernövényeket és ehető virágokat termesztenek éttermek és helyi piacok számára. Aktívan részt vesznek a mezőgazdasági sokféleség támogatásában: sokféle növénnyel, helyi és nemzetközi tájfajtákkal és modern biofajtákkal dolgoznak, valamint foglalkoznak vetőmag megőrzéssel is. Katalin a Magház Egyesület elnökeként a mezőgazdasági sokféleség megőrzésének ügyén országos szinten is dolgozik, A Magyar Agroökológiai Hálózat Egyesület egyik alapítójaként pedig számos projektben foglalkozott a magyarországi agroökológia helyzetének előremozdításával.

MihályMelinda PhD, tudományos munkatárs, HUN-REN KRTK Regionális Kutatások Intézete
Mendly Dorottya PhD, egyetemi adjunktus, BCE, Rektori Szervezet, Globális Tanulmányok Intézet, Nemzetközi Kapcsolatok Tanszék
Bioregionális tervezéssel a Homokhátság agroökológiai átalakulásáért

Egyre többen vélekednek úgy, hogy fenntarthatóbb, stabilabb, valamint integráltabb rendszerekre van szükség, erősebb hálózatokkal, valamint az alulról jövő kezdeményezések nagyobb fokú koordináációjával. Mindez azt jelenti, hogy szükség van egy olyan integrált és integratív elméleti és tervezési rendszerre, amely képes lehet összeegyeztetni azt a sokféle gyakorlati erőfeszítést, problémameghatározást, politikai stratégiát és tudományos projektet, melyek az élelmiszer-rendszerek tervezése kapcsán felmerülnek.

A Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból biztosított támogatással megvalósuló projekt keretében 11 természet- és társadalomtudományok területéről érkező kutató részvételével zajló interdiszciplináris kutatás keretében elemezzük a Duna-Tisza közi hátság (Homokhátság) területét. 

Dezsény Zoltán
MAHE elnökségi tag, Magosvölgy Ökológiai Gazdaság társalapító

Dezsény Zoltán 2009-ben okleveles környezetgazdálkodási agrármérnökként diplomázik a Szent István Egyetem. 2013-ban a Kaliforniai Egyetemen szerez nemzetközi agrárfejlesztés MSc végzettséget agroökológia és fenntartható élelmiszer rendszerek specializációval. 2012-2017 között az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet munkatársa, gazdálkodóknak szóló képzések, rendezvények szervezésében, gyakorlati kutatási projektekben működik közre. 2014-ben feleségével, Judittal közösen alakítják meg a MagosVölgy Ökológiai Gazdaságot, a nógrád megyei Terényben. A gazdaságban kisléptékű vegyes ökológiai zöldségteremesztést folytatnak, a MagosVölgy az ország egyik legismertebb közösség által támogatott mezőgazdasági rendszerévé válik. 2021. óta a MagosVölgy Kft, keretei között ökológiai kertészetek tervezésével, szakmai mentorációjával foglalkozik azzal a céllal, hogy minél több emberléptékű agroökológiai szellemiségű élelmezési rendszer működjön sikerrel Magyarországon.Több vidékfejlesztéssel, helyi közösségfejlesztéssel ill. agroökológiával foglalkozó civil szervezet elnökségi tagja.2023-ban az Év Agrárembere díjon az Ökológiai Gazdálkodás kategória és a Közönségszavazás nyertese.

Balogh Lili
Biomérnöki és trópusi rendszerekre szakosodott agrármérnök

Most már a politikai irányelvek is egyre többen említik a fenntarthatóságot - bár a többségük félreértelmezve, zöldremosva a fogalmat -, ezért is fontos, hogy az agroökológia szereplői szerveződjenek és szakértelmükkel befolyásolni tudják ezeket. Európában és túl, az agroökológiával és élelem-önredelkezéssel foglalkozó mozgalmak is szorgosan tevékenykednek, szerveződnek kulcsofontosságú témák körül.

Révai Mátyás Környzetkutató, humánökológus, vidékfejlesztő, a PatternWise Kft. ügyvezetője, a MAHE koordinátora

Érdeklődésének középpontjában a permakultúra, a természet-helyreállítási projektek, a helyi, alulról szerveződő élőhelyvédelmi kezdeményezések, valamint az ökologikus közösségek állnak. Jelenleg kutatással és klímaalkalmazkodási projektekkel foglalkozik. Előadásában ezekről tart rövid beszámolót.

Máté András Dorcadion Kft. Természetvédelmi biológus (Agrár-szaktanácsadó és vad növények szaporító képleteit előállító cég társ-vezetője).

Vadvirágos táblák hatása a Duna-sík agrártájban

Célunk ős- és tájhonos, valamint termőhely azonos és főként rovarporozta növényfajokból tartós vadvirágos táblák kialakítása volt, hogy e helyszínek elsősorban az önszerveződő növényzet és betelepülő beporzó rovar közösség kutatását szolgálják. A felületeket 2019-2020 telén vetettük, azóta folyamatos az adatgyűjtés, amely a gerinces közösségre is kiterjed. A kutatásnak a KAP keretén belül megjelenő támogatásokra is hatása van.